5 Aralık 2011 Pazartesi

Tekellerin Dünyası


              Rockerfeller gibi petrol sanayisinde çok büyük bir gücü elde edenlerin önüne geçmek için Amerika da çıkan anti tröst yasaları bize 20. yy. nasıl bir asır olacağının sinyallerini verdi. Belli ekonomik dallarda tek bir gücün nasıl bir canavara dönüştüğünü ve karşısına çıkan bütün rakiplerini acımadan yediğini fark eden Amerikalılar buna dur demek zorunda kaldılar.
            Peki ya şimdi ?
      Şimdi artık hiçbir şirket Rockerfeller gibi bunu herkesin gözüne sokarak yapmıyor. İşin oyunları daha profesyonel şekilde oynanıyor. Şirketler danışıklı dövüş yoluyla kendi aralarında piyasaları paylaşıyorlar. Reklâm yollarıyla tüketici üzerinde markalaşma faaliyetleri düzenleyerek duygusal yolla onları kendilerine bağlıyorlar. Tüketim alışkanlığını sonuna kadar aşılayarak insanları doyumsuz varlıkları çeviriyorlar. Organik varlıklar halini alan şirketler amacı sadece daha fazla kar elde etmek isteyen bir organizasyona bürünüyor. Her sene kar elde etmek artık kimseye yetmiyor. Artık her sene bir önceki seneden daha fazla kar elde etmek gerekiyor. Tekelleşen bu şirketler sermayenin peşinde artık neresi karlıysa o sulara yön alıyorlar. Kapitalizmi sonuna kadar kullanıyorlar.
           Peki, bundan sonra ?
     Sosyalizm ülküsüyle Rusya’da yaşanan devrim bize farklı bir ekonomik yapıyı gösterdi, lakin teori ile pratik insan doğasının yapısı  nedeniyle aynı zeminde kaynaşamadı.Totaliter ve zayıf bir ekonomik düzen kuruldu. Karl Marx’ın hayalindeki düzen değildi bu. Zaten 1990 yılına kadar anca dayandı ve yıkıldı. Kapitalizm ve onun büyük şirketleri zaferlerini ilan ettiler. Kimileri tarihin sonunun geldiğini bile iddia etti. Tabii ki tarihin sonu gelmedi ve insan yeni tecrübelerle tarihini yazmaya devam edecek. Kapitalizm şimdilik önden gitmesine rağmen doğurduğu eşitsizlikler dünya halklarının tepkisini günden güne daha fazla çekiyor.
       Büyük şirketler tarihte olmadıkları kadar rahatlar. Paranın kutsallığının peşinde onların peşinden giden siyasi zümreler uçurum daha da açılmasına sebep oluyorlar. Düzen patlama noktasına gelmemesine rağmen artçılarını onlarda hissediyorlar. Yoğun bir propaganda halkın sesini bastırmaya çalışıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder